Ημερολόγιο: δημιουργίες

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας ** Δημιουργήστε το δικό σας ημερολόγιο με τη ζωγραφική ή τη φωτογραφία **
(μπορείτε να εκτυπώσετε ημερολόγιο με έργα σπουδαίων ζωγράφων. Δοκιμάστε!)

ή

δημιουργήστε το ημερολόγιό σας με τις αγαπημένες σας φωτογραφίες

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας ** Φτιάξτε ημερολόγιο με clipart του Office, επιλέγοντας τα κατάλληλα clipart για κάθε μήνα **
Δείτε ένα ημερολόγιο με clipart, το οποίο είναι σε μορφή βιβλιοδεικτών. Ο κάθε μήνας κόβεται και τοποθετείται στο βιβλίο που διαβάζετε.

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας ** Web Calendar **
Στο site:

που βλέπετε πάνω

πηγαίνετε, πρώτα, στην κορυφή της σελίδας και επιλέξτε το έτος και την Ελλάδα,
και στη συνέχεια, στο κάτω μέρος της σελίδας, όπου μπορείτε να επιλέξετε τα εξής:

* τη χρονιά

* αν προτιμάτε την εμφάνιση των εορτών ή όχι, και ποιες γιορτές θέλετε να εμφανίζονται

* τον αριθμό των στηλών του ημερολογίου

* πότε είναι πανσέληνος

* την εμφάνιση του αριθμού των εβδομάδων

* την ελληνική γλώσσα

και, στο τέλος, κλικάρετε στο "Show Calendar".

[Σας δίνεται η δυνατότητα να το εκτυπώσετε. Αν προτιμάτε αλλιώς, για να το επεξεργαστείτε όπως θέλετε, κάντε τα εξής:

* με το κουμπί του πληκτρολογίου σας PrtSc, πάνω δεξιά (δηλ. PrintScreen) έχετε μια εικόνα της οθόνης που βλέπετε, και την οποία επικολλάτε σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

* Εκεί μπορείτε να αποκόψετε τον κάθε μήνα, να αποθηκεύσετε τη νέα εικόνα με νέο όνομα, και, στη συνέχεια, να την επικολλήσετε σε ένα πίνακα του Word, που έχετε φτιάξει, ήδη, με τον επιθυμητό αριθμό των στηλών και των γραμμών του.

* Στον πίνακα, κανονίζετε τις διαστάσεις της εικόνας του μήνα, για να ταιριάξουν απόλυτα στην κάθε στήλη, και, μετά, προσθέτετε την εικόνα που σας αρέσει.

Δοκιμάστε, δεν είναι δύσκολο! :)]

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας ** Δείτε στον παρακάτω διαδικτυακό τόπο τα Ημερολόγια των Τάξεων Β΄ και Γ΄ (της σχολικής χρονιάς 2007-2008), που έφτιαξαν οι συμμαθητές σας **

------<@ Φτιάχνουμε ένα Ημερολόγιο Ποίησης με τους αγαπημένους μας στίχους, για κάθε μέρα του μήνα; @>------

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας ** Το Μονόγραμμα, του Οδυσσέα Ελύτη **